Podstawowa Technika Stemplowania

Chociaż samo tłoczenie samo w sobie nie jest trudne, uzyskanie wyraźnego, czystego obrazu często może być wyzwaniem dla nowych matryc. Przedstawiamy kilka wskazówek, o których należy pamiętać, aby osiągnąć najlepsze możliwe wyniki. Pamiętaj, że ja preferuję stempel drewniany

Jak prawidłowo stemplować? Rozpocznij od upewnienia się, że stempel jest prawidłowo tuszowany – stempel powinien być całkowicie zakryty, a w atramencie nie powinno być żadnych smug ani śladów przeciągania. Warto również upewnić się, że stempel jest wolny od drobnych zanieczyszczeń, kłaczków lub gruzu.

Przygotuj powierzchnię do stemplowania, upewniając się, że jest twarda i płaska i pokryta odrobiną papieru. Jeśli kawałek papieru, na którym stemplujesz, jest mały, możesz tymczasowo przykleić go do skrawka papieru tymczasowym klejem, takim jak klej Dotto.

Dociskanie Stempla

Gdy stempel jest prawidłowo nadrukowany tuszem, a papier jest gotowy, mocno chwyć blok palcami po obu stronach. Dociśnij stempel prosto w dół, obrazem do dołu, na powierzchnię stempla, używając lekkiego nacisku w dół, a następnie unieś prosto do góry.

Jeśli stempel jest większy, możesz użyć palców drugiej ręki, aby delikatnie nacisnąć środek cięzkości. Bardzo ważne jest, aby upewnić się, że używasz ruchu w górę i w dół podczas stemplowania. Naciśnij prosto w dół i podnieś prosto do góry. Nie kołysaj swoją pieczątką.

Kiedy kołyszesz stemplem w przód i w tył – to najczęstszy błąd popełniany przez nowicjuszy. Często kończą z rozmazanym obrazem i zniszczonym stemplem.

Ważne jest również, aby zdawać sobie sprawę z tego, jaki nacisk wywierasz podczas stemplowania. Będziesz musiał zastosować znacznie większy nacisk podczas stemplowania dużego jednolitego obrazu niż podczas stemplowania małego, delikatnego obrazka.

Przekonasz się również, że różne rodzaje stempli – gumowe, przezroczyste akrylowe lub piankowe – mogą wytrzymać różne naciski. Na przykład, ponieważ guma jest twardszym materiałem niż akryl, można dociskać mocniej i z reguły nadal uzyskuje się dobry obraz. Natomiast w przypadku akrylu, jeśli przyłożysz taki sam nacisk jak w przypadku gumy, uzyskasz rozmazany obraz.

Jeśli nigdy wcześniej nie stemplowałeś określonego obrazu lub określonego rodzaju stempla, zawsze dobrym pomysłem jest przetestowanie go. Ćwicz stemplowanie go na papierze w kratkę, aż będziesz zadowolony z wyniku.

Na koniec, po ostemplowaniu obrazu, pamiętaj, że w zależności od rodzaju użytego atramentu, może być konieczne wydłużenie czasu schnięcia.

Jeśli chcesz kupić odpowiednie stemple, dobrze jest sprawdzić https://www.maxonline.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *