Jak wybrać dobry program do zarządzania transportem?

Na rynku istnieje wiele narzędzi mających usprawnić i ułatwić pracę transportowców — spedytorów i przewoźników. Tak duża liczba możliwości sprawia, że wybór jest bardzo trudny. Nie wszyscy wiedzą, czego dokładnie chcą i na co powinni zwracać uwagę. Przez to wybierają na chybił trafił lub bardzo długo analizują oferty poszczególnych systemów. Przekonaj się, jak sprawnie wybrać program do zarządzania transportem.

Z artykułu dowiesz się:

  • co powinien mieć dobry program transportowy,
  • jakie opcje mogą Cię interesować i być Ci przydatne,
  • w jaki sposób skutecznie wybrać system do zarządzania transportem.

Najważniejsze są Twoje potrzeby

Program do zarządzania transportem może mieć ogrom funkcji i możliwości, jednak nie to jest najważniejsze. Warto przede wszystkim skupić się na tym, co jest ważne dla Ciebie i w jakich obszarach Twojej pracy potrzebujesz usprawnień. Aby się tego dowiedzieć, warto przeprowadzić warsztaty ze swoimi pracownikami, którzy na co dzień pracują z klientami i kontrahentami. Oni najlepiej wiedzą, gdzie znajdują się wąskie gardła i działania, które ich obciążają lub spowalniają pracę.

Inną opcją jest audyt przez firmę zewnętrzną, który również może być przydatny. Jednak to Twoi pracownicy wiedzą najlepiej, co dzieje się w Twojej firmie i co powinien mieć przydatny im program do zarządzania transportem.

Poniżej kilka wskazówek, na co warto zwrócić uwagę, zastanawiając się nad swoimi potrzebami.

  • Elastyczność — każde przedsiębiorstwo jest inne, dlatego możliwość skonfigurowania pod nie programu jest kluczowe. Dodatkowo z rozwojem firmy jej potrzeby się zmieniają, przez co program dla niej też powinien się zmieniać.
  • Planowanie zleceń i poszczególnych zadań — swoboda w planowaniu i zarządzaniu zleceniami ma bardzo duże znaczenie w sprawnej pracy firmy transportowej.
  • Monitorowanie postępów realizacji — bez odpowiednich narzędzi trzymanie ręki na pulsie przy wielu zleceniach może przyprawić nawet o ból głowy.
  • Zarządzanie finansami — niektóre firmy wolą robić to w oddzielnym narzędziu, jednak wiele programów do zarządzania transportem ma moduł, który pozwala na kontrolę płatności i windykację.
  • Klienci — to nieodzowny element wszystkich zleceń, dlatego dla wielu firm transportowych moduł CRM jest bardzo ważny.
  • Integracja z systemami zewnętrznymi — dane pomiędzy programami, które dotychczas były wykorzystywane, powinny być przekazywane bez większych trudności technicznych.
  • Analizy i raporty danych — jakie potrzebuje Twoja firma, z jakich obecnie korzysta i do czego są potrzebne.

Po określeniu Twoich potrzeb warto nadać im odpowiednie priorytety — które z nich muszą zostać koniecznie spełnione, a które stanowią opcjonalną korzyść z programu transportowego.

Research i testy

Gdy już wiesz, czego potrzebujesz, możesz rozpocząć poszukiwania. Przeanalizuj ofertę i możliwości poszczególnych programów do zarządzania transportem. Sprawdź, które z nich mają najważniejsze funkcje i spełniają najwięcej Twoich oczekiwań — biorąc pod uwagę również ich priorytet. Weź również pod uwagę cenę narzędzi — niektóre z nich mogą kosztować bardzo dużo, a oferować niewiele więcej niż sporo tańsze, oferowane przez konkurencję.

Po wybraniu 2 lub 3 programów przejdź do testów. Stwórz w nich konta lub skontaktuj się z działem wsparcia i zapoznaj się z interfejsem i sposobem działania. Następnie przydziel dostępy swoim pracownikom i poproś ich o korzystanie z systemów oraz zwrócenie uwagi na ich wady i zalety. Gdy już zbierzesz opinie, przeanalizuj je dokładnie i porównaj je z potrzebami, które zostały spisane na początku.

Po tym wszystkim podjęcie decyzji, który program do zarządzania transportem wybrać, powinno być dużo łatwiejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *